Dane adresowe

Dane adresowe w (postaci punktów) do pobrania dla Polski występują w trzech źródłach:

  • Państwowy Rejestr Granic ok. 7 mln punktów adresowych dla całego kraju. Jest to największa dostępna tego typu baza w Polsce. Strona pobierania (GUGiK). Link bezpośredniego pobierania (ok. 900 Mb, format GML). Dane po rozpakowaniu zajmują ok. 20GB (16 plików w podziale na województwa) i są dość trudne do otwarcia na słabszych komputerach.
  • OpenAddresses. Jest to projekt gromadzący publicznie dostępne dane adresowe dla różnych krajów. Dane dostępne są pod tym linkiem. Dla Polski wykorzystuje dane z Państwowego Rejestru Granic, są one przetworzone do formatu CSV i łatwiejsze w wykorzystaniu od oryginalnych danych w formacie GML.
  • OpenStreetMap. W OSM jest ok. 7,5 mln punktów adresowych dla Polski. Pod tym linkiem znajduje się więcej informacji o pobieraniu danych OSM.

Istnieją również dane komercyjne, oferowane przez różne firmy, które reklamują te dane jako bardziej kompletne i dokładne.

Geokodowanie

Najczęstszym powodem sięgania po te dane jest stworzenie narzędzia do wyszukiwania adresów. Nie jest to trywialne zadanie (duża liczba punktów, błędy w danych źródłowych, oraz przede wszystkim niedostosowanie struktury danych źródłowych z danymi do geokodowania). Dostępnych jest sporo możliwości geokodowania udostępnianych na różnych zasadach:

API (czyli narzędzie pozwalające wysłać na serwer dostawcy dane do geokodowania i odebrać w odpowiedzi współrzędne)

oraz kilka usług działających na danych OSM:

Jak to zrobić w QGIS?

Są wtyczki wykorzystujące różne API, które pozwalają pobrać lokalizację na bazie podanego adresu

Otwarte silniki do geokodowania

Jeżeli ktoś chciałby uruchomić usługę geokodowania w swojej sieci to może uruchomić któryś z opisanych niżej silników w swoim środowisku.