Konwersja danych OpenStreetMap do formatów GIS

Po pobraniu części lub całości danych stajemy przed kolejnym problemem: jak ich użyć w środowisku GIS? Ze względu na specyficzny model danych, są one dla większości standardowych narzędzi zupełnie niestrawne. Istnieje szereg konwerterów, z których omówię trzy: wtyczkę QGIS, osm2pgsql oraz Imposm.

[important]Poniżej opiszę sposoby konwersji danych,które są zoptymalizowane pod kątem wizualizacji. Innych narzędzi trzeba będzie użyć w celu zbudowania topologii sieci, albo stworzenia bazy punktów adresowych.[/important]

 1. OpenStreetMap Plugin

Jest to standardowo instalowana wtyczka do QGIS – wystarczy ją włączyć.

Oprócz pobierania danych z API, posiada również funkcję wczytywania plików .osm pozyskanych innymi sposobami. Dużą wadą tego rozwiązania jest ograniczenie liczby dostępnych kolumn atrybutów do 9 predefiniowanych – wobec mnogości tagów jest to o wiele za mało, oraz brak obsługi plików skompresowanych bzip2. Po wczytaniu do widoku QGIS powstaną 3 warstwy – po jednej na obiekty punktowe, liniowe i powierzchniowe. Następnie można je zamienić na pliki Shapefile, przez klik prawym klawiszem myszy i „Zapisz jako…”.

2. Osm2pgsql

Konwerter ten służy do importu danych OSM do bazy PostGIS. Umożliwia import plików .osm, .pbf i .osm.bzip2, a także aktualizację bazy przy pomocy diffów. W systemie Linux można go zainstalować z pakietów (w Ubuntu znajduje się w standardowym repozytorium), bądź skompilować ze źródeł. Dla Windows najnowszą wersję trzeba skompilować samemu, natomiast starsze są dostępne jako jeden z elementów pakietu Hotosm.

Narzędzie obsługuje się z linii komend. Dostępnych jest wiele parametrów, których lista wyświetli się po wykonaniu komendy osm2pgsql -h. Baza danych tworzona przez osm2pgsql składa się z trzech tabel przestrzennych: planet_osm_point, planet_osm_line i planet_osm_polygon. Liczba kolumn, tworzonych na podstawie kluczy tagów, jest zależna od użytkownika – ustala się ją za pomocą pliku .style (można stworzyć swój od zera lub edytować domyślny default.style, w Ubuntu zlokalizowany jest w katalogu /usr/share/osm2pgsql).

Import danych może zostać dokonany w trybie standardowym – wówczas wszystkie dane OSM zostaną załadowane do pamięci RAM, lub w tzw. slim mode. Istotą tego drugiego jest utworzenie tymczasowych, nieprzestrzennych tabel, służących jako magazyn. Umożliwia to przetwarzanie plików większych niż rozmiar RAMu.

Baza utworzona przez osm2pgsql jest wyjątkowo mało przyjazna w korzystaniu, głównie za sprawą ogromnej liczby kolumn. Nowe wersje pozwalają nieco ograniczyć ten problem, korzystając z zapisu wszystkich tagów w jednej kolumnie typu hstore. Schemat podziału danych na trzy tabele jest sztywny – jedyne, na co mamy wpływ, to ilość kolumn. Głównym zadaniem tego narzędzia jest przygotowanie bazy dla wizualizacji za pomocą biblioteki Mapnik.

3. Imposm

Jest to projekt rozwijany przez firmę Omniscale. Istnieją dwie wersje, 2 napisana w języku Python i 3 napisana w Go. W odróżnieniu od osm2pgsql użytkownik ma znacznie większy wpływ na schemat bazy danych: ilość, nazwy, zawartość, typ geometrii tabel są w pełni konfigurowalne. Możliwe jest skupienie wartości tagów z różnych kluczy (np. pokrycie terenu z kluczy landuse, natural, man_made, leisure, waterway) w jednej kolumnie „type“, co bardzo ułatwia wizualizację, a także ograniczenie importowanych wartości – pomocne przy tworzeniu map tematycznych.

Ponadto, konwerter ten umożliwia automatyczne tworzenie tabel o zgeneralizowanej geometrii (za pomocą funkcji ST_Simplify z PostGIS) dla map w małych skalach i widoków łączących różne dane, np. wszystkie kategorie dróg razem.

Imposm również jest obsługiwany z linii komend. Podstawowe polecenia to:

–read – wczytuje dane OSM z pliku (XML albo PBF) i umieszcza w tymczasowej bazie,

-write – zapisuje dane z bazy tymczasowej do PostGIS, zostaną umieszczone w tabelach z przedrostkiem osm-new  w przypadku Imposm2 lub w schemacie “import” dla Imposm3.

–deploy-production-tables – przenosi dane z tabel przejściowych do tabel produkcyjnych.

Imposm 2 nie umożliwia przyrostowej aktualizacji danych, natomiast Imposm 3 – tak.

Tagi: , ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń