Nowe mapy OpenStreetMap w gorzowskiej Straży Pożarnej

W czerwcu wykonaliśmy bardzo ciekawe zlecenie dla Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Na ścianie Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa zawisły 3 nowe mapy ścienne, wykonane przez GIS Support na podstawie danych z OpenStreetMap.

Wykonane zostały:

  • mapa topograficzna
  • mapa podziału administracyjnego
  • mapa leśna

Kompozycja graficzna oraz zawartość informacyjna map została ściśle dostosowana do potrzeb Zamawiającego, przez co mapa w 100% odpowiada potrzebom Strażaków i będzie przez nich chętnie wykorzystywana. Oprócz standardowej treści topograficznej zostały naniesione między innymi lokalizacje jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie. Mapy zostały wydrukowane na płycie PCV w formacie 170 x 220 cm.

GIS Support dostarcza mapy w tradycyjnej formie ściennej, a także w postaci usług (WMS, TMS itp.). Oprócz zwykłej treści topograficznej, na mapie mogą się znaleźć np. wyniki analiz przestrzennych (więcej tutaj).

_MG_3767

Straż Pożarna w Polsce od wielu lat zna i wykorzystuje dane OSM w swoich aplikacjach mapowych w komendach w całej Polsce, więc użycie tych samych danych do stworzenia mapy ściennej nie było niczym szokującym. Dlaczego Straż Pożarna wykorzystuje dane z otwartego projektu mapowego w swoich codziennych czynnościach, mimo istnienia danych z państwowego zasobu? Odpowiedź zawiera się w dwóch słowach: aktualność oraz elastyczność.

SONY DSC

W województwie lubuskim, otwarcie w ostatnich latach nowych odcinków A2 oraz S3, istotnie zmieniły przebieg szlaków komunikacyjnych.  Nie wszystkie te dane zostały odzwierciedlone na mapach topograficznych, z których tradycyjnie korzystali strażacy, więc stały się one bezużyteczne. Ponadto strażacy często sami uczestniczą w aktualizacji OpenStreetMap podczas swoich obowiązków dbając o jej aktualność na swoim terenie. OSM daje narzędzia i możliwości do mapowania nowych dróg (dane zbierane również przez zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej), hydrantów, pikietażu dróg oraz jest platformą wymiany danych z Lasami Państwowymi (Leśnicy też bardzo lubą OSM – szczególnie przy organizowaniu współpracy z Państwową Strażą Pożarną). Takich możliwości nie dają im dane z państwowego zasobu, ani narzędzia udostępnione przez państwowe instytucje.

SONY DSC

Sytuacja w terenie ciągle się zmienia, więc instytucje, od których zależy bezpieczeństwo nie mogą polegać na nieaktualnych lub niedziałających poprawnie zbiorach danych (udostępnianych poprzez różne usługi danych przestrzennych). OpenStreetMap jest wykorzystywane w służbach ratunkowych w wielu krajach na świecie szczególnie w przypadku klęsk żywiołowych, gdy potrzebne są mapy z aktualnością “na wczoraj” – już po zaistnieniu klęski. Pomaga w tym Humanitarian OSM Team, która często działa w miejscach, gdzie materiałów kartograficznych prawie nie ma. Najsłynniejszym ich projektem była pomoc po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku. Społeczność OSM, na podstawie danych udostępnionych przez dostawców zobrazowań satelitarnych, zmapowała Haiti w kilka godzin, dzięki czemu ratownicy z całego świata, którzy przybyli na miejsce, korzystali z super aktualnych danych. Porównanie mapy stolicy Haiti w czasie trzęsienia i kilka dni później znajduje się w tym artykule.

Tagi: , , ,

Szkolenia GIS i QGIS

Szkolenia podstawowe i dedykowane w formie zdalnej oraz stacjjonarnej

Zobacz ofertę szkoleń